Fulltextové vyhledávání

ZPĚT

Zlepšení dopravního propojení mezi Prahou a Vídní je prioritou české vlády

Dne 18. července proběhlo v Praze bilaterální setkání ministra dopravy ČR D. Ťoka s dolnorakouským hejtmanem E. Pröllem. Hlavním tématem jednání bylo zlepšení silničního a železničního spojení s Vídní.

Výstavbu dálničního propojení Brna s Vídní (D52) dle ministra Ťoka komplikují neschválené Zásady územního rozvoje Jihomoravského kraje. Jejich přijetí se předpokládá teprve na podzim 2016.

Rakouská strana postupně realizuje plánované úseky dálnice A5 směrem ke státní hranici ČR. Rozestavěný úsek mezi Schrickem a Poysbrunnem by měl být dokončen v r. 2017. Poté bude spuštěna výstavba posledního úseku vedoucího až ke statním hranicím, vč. obchvatu Drasenhofenu. Tento úsek bude dle zemského hejtmana zpočátku dvouproudý a o další dva pruhy se rozšíří až v závislosti na krocích české strany. Na expertní úrovni nyní probíhá příprava bilaterální dohody o hraničním propojení.

ČR nyní modernizuje silnici I/38 v úseku D1-Jihlava-Znojmo-státní hranice a I/55 v úseku D2-Břeclav-státní hranice. Na silnici I/38 nyní probíhají intenzívní opravy, které zvýší kvalitu cestování. Připravován je i obchvat města Znojma, který proběhne ve 4 fázích. V srpnu bude spuštěna II. fáze.

Podle ministra Ťoka by ČR také uvítala vedení přímých spěšných vlaků v trase Vídeň-České Budějovice. S hejtmanem Pröllem se dohodl, že experti za českou i rakouskou stranu se setkají ještě v srpnu, aby toto vlakové spojení mohlo být co nejdříve zrealizováno.

Chcete se zeptat?

Ing. Eva Farkačová
ecoplus International Tschechien s.r.o.
Fügnerovo náměstí 3/1808
CZ-120 00 Praha