Fulltextové vyhledávání

ZPĚT

Praktické rady pro návštěvníky Rakouska

Advent v Rakousku

Rakousko patří dlouhodobě k zemím s nízkou mírou kriminality. Přesto je doporučeno dbát zvýšené opatrnosti zvláště na místech s vyšší koncentrací lidí (např. vánoční trhy). Opatrnost při ochraně osobních věcí je doporučena především ve větších městech a turistických centrech, kde může dojít ke krádežím cestovních dokladů nebo peněz.

Informace pro řidiče: Při pobytu na území Rakouska je nutné respektovat rakouské zákony. Za porušení právních předpisů jsou stanoveny finanční postihy, případně jiné sankce. Týká se to především porušení dopravních předpisů. Nemá-li cestující dostatek finančních prostředků na úhradu vyměřené pokuty na místě, může mu být zadržen jakýkoliv cenný předmět (např. autorádio, navigace apod.). Při neuhrazení pokuty nelze vyloučit její vymáhání právní cestou i v ČR. V některých městech jsou zavedeny parkovací zóny. Parkovací lístky je možné běžně zakoupit v trafikách. Za nesprávné parkování jsou udělovány vysoké pokuty, montovány "botičky", případně může být vozidlo za poplatek cca. 250 EUR odtaženo. Při vyzvednutí vozidla bude vyžadováno zaplacení uvedené částky + pokuty vyměřené policií za způsobený dopravní přestupek.

Pro cestu do Rakouska je rovněž důležité mít dálniční známku, která musí být dobře a viditelně nalepena na vnitřní straně čelního skla. Jízda bez dálniční známky je pokutována zpravidla ve výši 120 EUR.

Nejvyšší povolená rychlost (pokud není v daném místě značkou stanoveno jiné omezení) osobních automobilů a motocyklů: 130 km/h dálnice, 100 km/h na ostatních komunikacích mimo obec, v uzavřených obcích 50 km/h pro všechny typy vozidel. Za překročení rychlosti jsou ukládány pokuty, případně může být odebrán řidičský průkaz.

Nezapomeňte také, že alkohol za volant nepatří. V Rakousku je povolený limit do 0,5 promile, za překročení této hranice jsou vyměřovány vysoké pokuty pohybující se od 300-5900 EUR a rovněž hrozí odebrání řidičského průkazu.

Pokud s Vámi budou cestovat i děti, je nutné se řídit následujícími pokyny: dle rakouského zákona o provozu motorových vozidel (§ 106, odst. 5) nemusí děti do 14 let, pokud jsou větší než 150 cm a současně schopny užívat sedadla, sedět v dětské sedačce (o váze zákon nehovoří). V každém případě však musí být dítě připoutáno bezpečnostními pásy a sedět na zadním sedadle. Do 14 let věku je bez ohledu na výšku dítěte zakázáno sedět na předním sedadle.

Povinná zimní výbava: S platností od roku 2008 je zavedena povinnost zimních pneumatik od 1. 11. do 15. 4. pro všechny typy vozidel. Pokud auto není vybaveno zimními pneumatikami, riskujete pokutu ve výši 60 EUR. V případě ohrožení dalších účastníků provozu, hrozí pokuta až ve výši 5000 EUR. Stejně tak doporučujeme mít s sebou při cestě do horských oblastí od 1. 11. do 15. 4. sněhové řetězy. Pokud uvidíte značku s nápisem „Schneeketten vorgeschrieben“ (předepsány sněhové řetězy) je třeba nasadit sněhové řetězy min. na dvě kola, porušení této dopravní značky je opět pokutováno.

Horská střediska: Nezletilé osoby do dovršení věku 15 let by měli mít na svazích lyžařskou helmu. Toto doporučení sice není zákonem upraveno, ale i u jiných zimních sportů jako je např. bobování či sáňkování se použití lyžařské přilby doporučuje. Povinnost mít helmu, kterou stanoví příslušné vyhlášky, je v následujících spolkových zemích: Salcbursko, Horní Rakousko, Štýrsko, Dolní Rakousko, Korutany, Burgenland a Vídeň. Ostatní spolkové země její nošení doporučují.

Zdroj: české velvyslanectví Vídeň

Chcete se zeptat?

Ing. Eva Farkačová
ecoplus International Tschechien s.r.o.
Fügnerovo náměstí 3/1808
CZ-120 00 Praha